طرز تهیه ترشی گل سیر

[ad_1]

%name طرز تهیه ترشی گل سیر

طرز تهیه ی ترشی سیر گل

ترشی گل سیر طعمی مانند سیر ترشی دارد اما بوی آن کمتر است و به راحتی قابل خوردن است. این ترشی با غذاهایی مانند ماهی، دمیپختی و ماکارونی بسیار خوشمزه می شود و دهان کمتر از سیر بو می گیرد.

زمانی که ساقه ی سیر بلند می شود، اگر هنوز چیده نشده اند، روی قسمت ساقه ی آن سیرهای کوچکی در می آید که به آن ها گل سیر می گویند. این گل سیرها شبیه گل هستند، گل ها معمولا در ماه خرداد در می آیند و بهترین زمان برای انداختن سیر ترشی 10 روز پایانی خرداد ماه است زیرا در این مدت سیرها هم خشک تر هستند و هم گل دارند.

گل سیرها را می توانید همراه با خود سیرها، ترشی بیندازید یا مانند سیر، برای خوردن استفاده کنید. ترشی گل سیر یکی از سوغاتی های گیلان است.

طرز تهیه ترشی گل سیر :

مواد لازم :

 گل سیر  به مقدار لازم
سرکه به مقدار لازم
نمک به مقدار لازم
بیشتر بخوانید:  طرز تهیه انواع ترشی خرفه

طرز تهیه ترشی گل سیر :

برای تهیه ترشی گل سیر، ابتدا گل سیرها را تمیز کنید و ساقه های آن را بگیرید و روی آن ها نمک بپاشید و در آفتاب یا در جایی خشک قرار بدهید تا رطوبت آن کامل گرفته شود و خشک تر شوند.

سپس پوست روی سیرها را بگیرید تا دانه های پیدا شود. پس از آن سیرها را داخل شیشه های تمیز و خشک بریزید و روی آن نمک بریزید و سرکه بریزید تا حدی که سرکه روی سیرها را کاملا بپوشاند.

سپس آن را در جای خشک و خنک و دور از نور خورشید قرار بدهید حداقل باید به مدت 1 سال آن را باز نکنید تا سیرها کمی برسند. هرچه بیشتر سیرها بماند بهتر می رسند و باعث می شود بعد از مصرف دهان کمتر بو بدهد.

روشی دیگر برای تهیه ی ترشی گل سیر :

%name طرز تهیه ترشی گل سیر

روش های درست کردن ترشی گل سیر

بیشتر بخوانید:  روشهای مختلف تهیه ترشی گردو عالی

مواد لازم برای گل سیر :

گل سیر 250 گرم
سرکه به مقدار لازم
آب انار نصف لیوان
نمک به مقدار لازم

طرز تهیه سیر ترشی :

در این روش پخت گل سیرها چند دقیقه با آب بجوشانید تا کمی نرم شوند، سپس آن را آبکشی کنید اجازه بدهید خنک شوند، پوست روی آن ها را بگیرید. پس از خنک شدن آن ها را داخل شیشه های تمیز و خشک بریزید. سپس روی آن ها نمک بریزید و بعد آب انار را روی آن ها بریزید و در پایان سرکه را روی آن ها بریزید تا حدی که سرکه روی سیرها را بپوشاند.

سپس در آن را محکم ببندید و در جایی تاریک و خنک قرار بدهید. این ترشی سیر پس از دو هفته رسیده است اما می توانید آن را به مدت طولانی نگهداری کنید.

%name طرز تهیه ترشی گل سیر

درست کردن ترشی گل سیر

نکاتی برای تهیه ی ترشی گل سیر :

 برای تهیه ترشی گل سیر می توانید مقداری از ساقه ی آن را به سیر نگهداری کنید و با آن ها ترشی بیاندازید.

بیشتر بخوانید:  طرز تهیه شیره خرمالو

 برای زودتر رسیدن ترشی سیر آن ها را مقداری بجوشانید مراقب باشید جوشاندن زیاد نباشد زیرا سبب له شدن سیرها می شود.

 زمانی که سیر تازه برای ترشی می خرید و دقت کنید اگر ساقه های آن گل دارد اجازه ندهید فروشنده آن ها را کوتاه کند. زیرا آن ها گل سیر هستند و می توانید آن ها را با سیر ترشی بیاندازید. حتی می توانید از آن ها به عنوان سیر در غذا مصرف کنید.

بعضی افراد ترشی سیر را ملس دوست دارند به در این صورت می توانید مقدار خیلی کم شیره انگور داخل سرکه آن بریزید شیره انگور سبب زودتر رسیدن ترشی سیر می شود.

 اگر ترشی سیر به روش اول را تهیه کردید و از سرکه سفید استفاده کردید رنگ ترشی شما روشن می شود.

 

منبع: بیتوته

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

طرز تهیه ترشی پوست پرتقال به روش های متفاوت

[ad_1]   درست کردن ترشی پوست پرتقال و پیاز روش تهیه ترشی پوست پرتقال شاید تعجب …