درماتوگرافیسم چیست و چگونه درمان می شود؟

[ad_1]

%name درماتوگرافیسم چیست و چگونه درمان می شود؟

درماتوگرافیسم چیست

پیشگیری و درمان درماتوگرافیسم

بعد از مالیدن یا خاریدن پوست رخ می دهد. گاهی وقت ها به این شکل از کهیر« نوشتن روی پوست» گفته می شود برای این که لکه های کهیر دقیقاً براساس الگوی خارش پوست پیدایش می کند.

بیماری درماتوگرافیسم( dermatographia)

درماتوگرافیسم یک نوع بیماری پوستی خاصی است، در این بیماری یک واکنش آلرژیک نابجا در پوست رخ می دهد، به طوریکه یک ضربه، مالش، تماس یا خارش مختصر پوست، میتواند در همان منطقه پوست سبب ایجاد کهیر و قرمزی پوست شود، گویی که کسی یک قلم برداشته و روی پوست نوشته است.

در این بیماری بدون وجود آنتی ژنی که سبب حساسیت شود، تنها بخاطر اسیب مختصر غشاها حین خارش یا تماس های ديگر، سبب می شود از سلول های mast، هیستامین ازاد می شود و در نتیجه کهیر موضعی ایجاد می شود.

رایج ترین کهیر فیزیکی، درماتوگرافیسم است، به دنبال سایش با ضربه زدن به پوست، در همان محل کهیر ظاهر خواهد شد. این پدیده امکان دارد به وسیله یک عفونت ویروسی، استفاده از آنتی بیوتیک، ناراحتی های روانی- احساسی، برانگیخته شود ولی در اغلب موردها، دلیل ناشناخته باقی می ماند.

زمانی که روی پوست فشار وارد می سازید. یا خراشیده می شود. یک برجستگي در محل به دلیل رها شدن هیستامین و التهاب رگی ایجاد می شود.

درماتوگرافیسم در برخی موارد امکان دارد به دنبال خاراندن و کنترل نکردن انواع ديگر کهیرها ایجاد شوند.( به عبارتی هر نوع کهیری مستعد تبدیل شدن به درماتوگرافیسم است.)

پيش‌گيري از درماتوگرافیسم

– پرهیز از محرک های شناخته شده مانند غذاها و داروها

– پرهیز از شرایط های خاصی مانند سرما و گرما

– مراقبت فردی

– پرهیز از خاراندن منطقه مبتلا

– پوشش نازک با رنگهای روشن

– به حداقل رساندن فعالیت های شدید

– استفاده از آنتی هیستامین های بدون نسخه جهت رفع خارش

%name درماتوگرافیسم چیست و چگونه درمان می شود؟

رایج ترین کهیر فیزیکی درماتوگرافیسم است

درمان درماتوگرافیسم

درمان برای درموگرافیسم اغلب لازم نیست. درموگرافیسم علامت دار به کمک آنتی هیستامین ها( مانند هیدروکسی زین) با دوز کم به خوبی کنترل می شود.

 

منبع: بیتوته

[ad_2]
بیشتر بخوانید:  علت ، تشخیص و درمان خال بکر

مطلب پیشنهادی

نحوه آرایش پوست سفید

[ad_1] آرایش پوست سفید نکات مهم برای آرایش پوست سفید بیشتر خانم ها پوست سفید …