آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

[ad_1]

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

مشخصات طوطی عروس هلندی

نگهداری از عروس هلندی یا کوکاتیل

کاکاتیل یا کوکاتیل نام انگلیسی عروس هلندی است، عروس هلندی نوعی پرنده از نژاد طوطی سانان می باشد این پرنده دارای نژادهای بسیار می باشد طول عمر عروس هلندی به غذا و مکان نگهداری آن بستگی دارد.

در انگلیسی به این پرنده cockatiel (کاکاتیل یا کوکاتیل) می گویند. عروس هلندی نوعی طوطی استرالیایی کوچک است که هم اکنون نیز به صورت وحشی و دسته جمعی در جنگل های استرالیایی در حال زندگی هستند. تاریخچه نگهداری عروس هلندی به حدود 160 سال قبل برمی گردد و از نظر محبوبیت در رتبه دوم بعد از مرغ عشق (پاراکیت) قرار دارد. طول بدن عروس هلندی به همراه دمش به 30 الی 32 سانتی متر خواهد رسید. طول بدن مناسب پرنده سبب شده تا هر کسی اعم کودک و بزرگسال به راحتی با او سرگرم شده و نوازشش کند، بدون اینکه از گاز گرفتن او و یا حجم و وزن بالای او نگران باشد.

عمر متوسط این پرنده بین 10 تا 20 سال است و طول عمر آنها بستگی به محیط زندگی و کیفیت مراقبت و تغذیه ای آنها خواهد داشت. رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی می تواند عمر عروس هلندی را افزایش داده و باعث شود همواره پرنده شاد و سرحالی داشته باشید. موضوعی که گاها گزارش شده باعث خشونت طوطی عروس هلندی یا ککاتیل می شود قرار گرفتن در تاریکی مطلق است. بهتر است همواره یک چراغ خواب کوچک برای آنها فراهم کنید. (بیشتر بخوانید:علت چرت زدن عروس هلندی)

گونه نر عروس هلندی کمی رنگ آن روشن تر و رنگ زرد در اطراف صورت و تاج آنها وجود دارد، اما صورت و تاج پرنده ماده خاکستری است. با اینحال تشخیص جنسیت در پرندگان جوان کمی دشوار است. هر دو نوع نر و ماده پرندگان مناسبی برای نگهداری هستند. توصیه می شود در کنار قفس پرندگان نر آینه قرار ندهید چون ممکن است باعث تحرکات آنها برای جذب جفت و ایجاد خشونت در آنها شود.

رژیم غدایی عروس هلندی، مخلوط دانه ها، سبزیجات تازه، میوه، جوانه ها و غلات سبوس دار است. بهتر است از رژیم غذایی متنوع برای آنها استفاده شود و غذای یکنواخت به آنها ندهید، از دادن غذای چرب به آنها بپرهیزید.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

عکس عروس هلندی

بیشتر بخوانید:  نکات مهم “کاشت انواع لوبیا” در گلدان، باغچه و مزارع

از خصوصیات عمومی عروس هلندی ها می توان به آرام و صمیمی بودن آنها اشاره کرد، آنها بر خلاف سایر طوطی سانان مانند کاسکو، ملنگو، شاه طوطی، کاکادو، ماکائو و … جیغ نمی زنند، گاز نمی گیرند و در کل می توان گفت که هیچ مشکلاتی را ایجاد نخواهند کرد و به سرعت نیز با صاحب خود انس گرفته و هم بازی خوبی خواهند شد.

این پرنده نسبت به کاسکو از هوش کمتری برخوردار است، اما تا حدودی قادر به یادگیری و صحبت کردن می باشند، این کار مستلزم تربیت و آموزش و تلاش پرورش دهنده است. استعداد بیشتر عروس های هلندی در سوت زدن می باشد و اکثر پرورش دهنده ها ملودی هایی را به این پرنده یاد می دهند تا با سوت زدن خود آنها را سرگرم کند. ذکر این نکته نیز لازم است که عروس هلندی های نر هوش و استعداد بالاتری نسبت به عروس هلندی های ماده دارند.

آشنایی با انواع عروس هلندی و مشخصات عروس هلندی ها :

عروس هلندی نژاد ابلق

اولین جهش رنگی در عروس هلندی در سال 1920 میلادی در آمریکا رنگ ابلق بود، در این گونه 70 درصد از رنگ کل بدن به رنگ زرد است و 30 درصد باقی مانده، بال ها به رنگ خاکستری است. در این نژاد تعیین جنسیت به علت عدم وجود تفاوت ظاهری بین دو جنس کار دشواری است.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

آشنایی با عروس هلندی نژاد ابلق

عروس هلندی نژاد لوتینو

در نژاد لوتینو رنگ کل بدن زرد بوده و سر به رنگ زرد تیره تر نسبت به کل بدن می باشد. از نشانه های عروس هلندی لوتینوی اصیل تیره تر بودن رنگ پرهای سر نسبت به پرهای بدن می باشد در این نژاد رنگ کل بدن می تواند زرد مایل به سفید و یا سفید به نظر آید. این نوع عروس هلندی ها دارای گونه نارنجی رنگ می باشند. در برخی از عروس هلندی های لوتینو امکان دارد در نواحی پشت سر بدون پر و تاس باشند.

عروس هلندی ماده دارای خال های زرد رنگ در زیر پرهای خود می باشد، عروس هلندی نر دارای خال های زرد در زیر دم خود است. در صورت معلوم نبودن می توانید زیر نور مستقیم چک کنید.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

عروس هلندی نژاد لوتینو

بیشتر بخوانید:  همه چیز درباره درخت صنوبر

عروس هلندی نژاد خاکستری

عروس هلندی با نژاد خاکستری رایج ترین گونه می باشد. در این نژاد رنگ بدن خاکستری با زمینه سفید در بال ها است کاکل به رنگ بدن و ممکن است به رنگ زرد و دارای لکه نارنجی رنگ بر روی دو طرف گونه است. ماده ها با سری به رنگ مایل به خاکستری و واجد خطوط راه راه به رنگ زرد زیر دم می باشند، که البته بعد از اولین پر ریزی کامل و در سن 1/5 سالگی قابل مشاهده است و در نرها سر به رنگ زرد می باشد.

در این نژاد به علت تفاوت ظاهری بین دو جنس نر و ماده تعیین جنسیت بعد از اولین پریزی در سال دوم به علت ثابت شدن رنگ اصلی پرها بسیار آسان است.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی صدفی

در عروس هلندی صدفی پرهای بدن به رنگ خاکستری روشن بر روی زمینه سفید است و دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشد.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

عروس هلندی صدفی

عروس هلندی گلباقالی

در این نژاد پرهای بدن به رنگ خاکستری روشن بر روی زمینه زرد است و دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشد.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

طوطی عروس هلندی نژاد گلباقالی

عروس هلندی نژاد دارچینی

در گونه عروس هلندی دارچینی (سیانمون) رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب به رنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ مایل به زرد و گونه ها به رنگ نارنجی می باشد.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

عکس طوطی عروس هلندی دارچینی

عروس هلندی زرد کمرنگ

این نژاد از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به نژاد صدفی دارد با این تفاوت که پرنده از خود صدایی تولید نمی کند.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

تصاویر عروس هلندی های زرد

عروس هلندی نژاد نقره ای

نژاد عروس هلندی نقره ای بسیار شبیه به نژاد خاکستری است به جزء اینکه بدن به رنگ سفید می باشد. ماده ها در این نژاد دارای گونه های کدر تری هستند.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

عروس هلندی نقره ای

عروس هلندی وایت فیس

نژاد عروس هلندی وایت فیس یا صورت سفید از لحاظ رنگ آمیزی پرها بسیار شبیه نژاد خاکستری است با این تفاوت که در نژاد وایت فیس فاقد گونه های نارنجی هستند. در نرهای وایت فیس سر به رنگ سفید است و در ماده ها به رنگ خاکستری و رنگ بدن می باشد.

بیشتر بخوانید:  معرفی رشته علوم تربیتی

در گونه صورت سفید معمولی (خاکستری) تعیین جنسیت به لحاظ تفاوت ظاهری بین دو جنس نر و ماده آسان است. نژاد وایت فیس (صورت سفید) خود شامل زیر گونه هایی می شود.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

عروس هلندی وایت فیس یا صورت سفید

عروس هلندی وایت فیس مرواریدی

عروس هلندی صورت سفید مرواریدی دارای پرهای خاکستری بر روی زمینه سفید است در این نژاد نرها از سن 6 ماهگی رنگ مرواریدی خود را از دست می دهند و و همانند وایت فیس معمولی خواهند شد و تنها ماده ها رنگ مرواریدی خود را بعد از 6 ماهگی و در سن بلوغ حفظ خواهند کرد از این رو گفته می شود تقریباً 96 درصد وایت فیس های مرواریدی ماده هستند.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

عروس هلندی وایت فیس مرواریدی

آلبینو

رنگ آلبینو در عروس هلندی بسیار پرطرفدار و کمیاب است. در واقع عروس هلندی آلبینو خالص به عروس هلندی اطلاق می شود که حداقل والدین دو نسل قبل از آن آلبینو بوده باشند. از خصوصیات آلبینوی اصیل می توان به رنگ سفید یکدست بدن بدون حتی یک لک و رنگ دیگر و چشمانی به رنگ قرمز و پاهای صورتی رنگ می باشد، در صورتی که چشم قرمز نباشد و به رنگ دیگری باشد، آلبینو محسوب نمی شود.

%name آشنایی بیشتر با عروس هلندی یا کوکاتیل

عروس هلندی نژاد آلبینو

بیماری های عروس هلندی:

عروس هلندی از نظر سلامتی مانند سایر طوطی سانان بسیار قوی هستند و کمتر دچار بیماری می شوند. (بیشتر بخوانید: علائم بیماری عروس هلندی)

انواع علائم بیماری این پرنده:

بی حالی و گوشه گیری طوطی.

 سر به زیر گرفتن و یا قرار دادن سر بر روی یکی از بال ها به مدت طولانی.

 افشان بودن بال های طوطی به مدت طولانی.

 تجمع مدفوع و چسبیدن ان به مخرج پرنده.

 ترشحات آبکی از دهان و بینی.

 تورم و زخم در دهان.

 وجود حشرات بر روی پرها.

 ترشحات آبکی چشم.

 وجود زخم های خارجی بر روی بدن.

 ضعف عمومی و بیرون زدن استخوان جناغ سینه.

 بی اشتهایی.

 نشستن طوطی بر کف قفس به مدت طولانی.

 مدفوع طوطی آبکی بوده و محتوی مواد غذایی هضم نشده و یا کرم بوده و بویی زننده داشته باشد.

 

منبع: بیتوته

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

معرفی رشته ساختمان + بازار کار رشته ساختمان

[ad_1] رشته ساختمان آشنایی با رشته ساختمان صنعت ساختمان سازی در دهه های اخیر پیشرفت …